پره گالین (لیریکا):

بازدید: 720 نفر
انتشار: 27 Aabaan 1394
پره گالین  (لیریکا):

پره گابالین(لیریکا):

موارد استفاده:

[caption id="" align="alignright" width="200"]پره گابالین  (لیریکا) پره گابالین (لیریکا)[/caption]

این دارو جهت درمان دردهای ناشی از عصب، مانند دیابت یا زونا (عفونت ویروسی) به کار می­رود. این دارو همچنین در درمان دردهای عصبی ناشی از آسیب طناب نخاعی استفاده می­شود. از جمله موارد دیگر کاربرد این دارو در درمان بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا می­باشد. گاهی پره ­گابالین در درمان نوع خاصی از تشنج همراه با داروهای دیگر ضدتشنجی به کار می­رود.

 

چگونگی استفاده از پره گابالین:

[caption id="" align="alignright" width="200"]چگونگی استفاده از پره گابالین چگونگی استفاده از پره گابالین[/caption]

این دارو معمولا بعد از غذا و دو تا سه ساعت قبل از خواب مصرف می­شود. میزان دوز تجویزی دارو براساس عملکرد کلیوی، پاسخ به درمان و بیماری­های زمینه­ای فرد متغیر است. معمولا پزشک شما برای کاهش ریسک عوارض جانبی دارو (مانند سرگیجه و خواب آلودگی) دارو را با مقدار کم شروع کرده و سپس به تدریج به میزان آن در هفته­ های بعدی می­افزاید. در این موارد دستورات پزشکتان را به دقت انجام دهید. اگر این دارو به طور منظم مصرف شود، حداکثر اثر آن ظاهر می­شود. برای این منظور، سعی کنید هر روز در ساعات خاصی این دارو را مصرف کنید. بدون مشورت پزشک از قطع خودسرانه­ دارو اجتناب کنید. چون ممکن است موجب عوارضی از جمله بی­خوابی، تهوع، سردرد، اسهال و افزایش ریسک تشنج (البته در بیماران تشنجی) شود. برای جلوگیری از بروز این عوارض به دلیل قطع ناگهانی دارو، پزشکتان توصیه به قطع تدریجی این دارو می­کند. در حین قطع دارو بروز هر گونه علامت یا عارضه­ جدید را به پزشکتان اطلاع دهید. علی­رغم مزایای فراوان، این دارو ممکن است در موارد بسیار نادری موجب وابستگی به دارو شود. ریسک وابستگی به دارو در کسانی که الکلی هستند یا در گذشته به دارویی اعتیاد داشته­اند، بیشتر است.

عوارض جانبی:

عوارض جانبی ممکن است شامل خواب­ آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، یبوست، ورم دست­ها و پاها، افزایش وزن، کاهش ادرار باشد. اگر هر یک از این عوارض بعد از مصرف دارو بهتر نشد، باید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر هر یک از عوارض غیر شایع اما جدی زیر، شامل تاری دید،‌ خونریزی غیرمعمول و کبودی، عدم تعادل، گیجی، ضعف و درد عضلانی (مخصوصا اگر احساس خستگی یا تب دارید)،‌ ورم دست­ها و پاها، تغییر در مقدار ادرار دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید. افراد کمی از بیمارانی که داروهای ضدتشنجی را به هر علتی (از قبیل تشنج، اختلالات دوقطبی و درد) مصرف می کنند، ممکن است دوره­ای از افسردگی، افکار خودکشی یا دیگر اختلالات خلقی و ذهنی را تجربه کنند؛ بنابراین اگر شما یا آشنایانتان بعد از مصرف دارو دچار تغییرات خلقی مانند علائم افسردگی و افکار خودکشی شده­اند، فورا با پزشک خود تماس بگیرند (این علائم بسیار نادر هستند). گاهی در بعضی موارد ممکن است بیمار به این دسته داروها حساسیت داشته باشد؛ ‌بنابراین در صورت بروز خارش و ورم صورت، ‌زبان، ‌گلو، سرگیجه­ شدید، تنفس مشکل، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

احتیاطات:

در صورتی که شما به پره­ گابالین یا داروی دیگری حساسیت دارید، موضوع را قبل از مصرف دارو با پزشک خود در میان بگذارید. قبل از مصرف دارو اگر سابقه­ بیماری دیگری مخصوصا بیماری­های قلبی‌(مانند نارسایی قلبی)، ‌ناراحتی کلیوی، سابقه­ بیماری آلرژیک یا نشانه­ هایی مانند خارش،‌ ورم صورت، لب­ها، ‌زبان یا گلو دارید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. این دارو ممکن است موجب کسل شدن، ‌سرگیجه و تاری دید شما شود؛ بنابراین تا زمانی که مطمئن نشدید که می­توانید فعالیت­های با دقت بالا را انجام دهید، از رانندگی و کارهایی که نیازمند به دقت و دید کافی باشند، پرهیز کنید. در مدت استفاده از دارو از مصرف نوشیدنی­های الکلی پرهیز کنید. قبل از جراحی یا اقدامات دندانپزشکی به دندانپزشک یا پزشک خود راجع به مصرف دارو گوشزد کنید. افراد با سن بالاتر ممکن است حساسیت بیشتری به این دارو داشته و گیجی و سرگیجه­ آنها شدیدتر باشد. در نتیجه در افراد مسن مصرف این دارو باید با احتیاط بیشتری صورت پذیرد. در دوران حاملگی و شیردهی مصرف دارو باید با احتیاط صورت پذیرد و مزایا و معایب آن سنجیده شود.

تداخلات:

اگر محصولات دیگری که موجب گیجی (مانند الکل، آنتی هیستامین­ها شامل سیتریزین، دیفن­هیدرامین)، خواب­ آلودگی (آلپرازولام، دیازپام و زولپیدم)، شل­ کننده­های عضلانی (بکلوفن، تیزانیدین)، تسکین دهنده­های مخدری (کدئین) می­شود مصرف می­کنید راجع به ادامه­ مصرف آنها با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد دارو:

اگر دارو را بیش از حد مصرف کردید با مرکز مسمومیت تماس بگیرید.

 توجه:

این دارو را بدون نسخه به دیگران پیشنهاد ندهید. ممکن است قبل از شروع مصرف دارو، نیاز به بررسی عملکرد کلیوی باشد.

اگر یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردیم،‌چه کنیم؟

اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، به محض دسترسی، آن را مصرف کنید. ولی اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی باشد، لازم نیست آن را مصرف کنید و همان دوز بعدی را مصرف نمایید و طبق روال قبلی ادامه دهید. به هیچ وجه دوز فراموش شده را با دوز بعدی باهم یکجا مصرف نکنید.

محل نگهداری دارو:

این دارو را میتوان در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری کرد. این دارو را در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. دارو را دور از دسترس بچه ­ها و حیوانات خانگی نگهدارید.