Document

بازگشت

زمان مطالعه : ۷ دقیقه و ۲۴ ثانیه

راهنمای تصویری برای کاهش کمر درد

کمردرد چیست؟

[caption id="" align="alignright" width="200"]ناحیه ی کمر ناحیه ی کمر[/caption]

 تقریبا همه  انسانها در سرتاسر جهان در طول دوران زندگی تجربه ای از کمردرد داشته اند. منطقه ی زیر قفسه ی سینه تا انتها را ناحیه ی کمر می نامند. کمر درد می تواند شدت زیادی داشته باشد که علت اصلی آن عدم استفاده ی صحیح از کمر است. خوشبختانه اغلب کمردردها بهبود می­یابند و در مواقعی که بهبود نمی­یابند درمان­های موثری برای کاهش کمردرد وجود دارد.

 

علائم کمردرد:

[caption id="" align="alignright" width="200"]علائم کمردرد علائم کمردرد[/caption]

 علائم از یک درد مبهم تا یک درد تیز و آزار دهنده ممکن است. ممکن است درد ایستادن و تحرک را برای بیمار مشکل کند. درد حاد معمولا بعد از صدمه ی ناشی از ورزش یا بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شود. اما اگر کمردرد بیش از سه ماه به طول انجامد به آن کمردرد مزمن می­گویند. اگر کمردرد شما بعد از ۷۲ ساعت از زمان شروع بهتر نشد با پزشکتان مشورت کنید.

 

 

کمردردهای که نیاز به مراقبت اورژانسی دارد:

[caption id="" align="alignright" width="200"]کمردردهای که نیاز به مراقبت اورژانسی دارد کمردردهای که نیاز به مراقبت اورژانسی دارد[/caption]

 کمر دردهای شدید ناشی از سقوط از ارتفاع و یا آسیب در ناحیه کمر باید توسط پزشک بررسی شود. علائم مهم و هشدار دهنده­ی دیگر شامل از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع (بی اختیاری ادرار و مدفوع), ضعف, تب, درد هنگام سرفه می­باشد. اگر یکی از این علائم را همراه کمر دردتان داشته اید با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

 

اسپاسم عضلانی یا سیاتیک؟

[caption id="" align="alignright" width="200"]اسپاسم عضلانی یا سیاتیک؟ اسپاسم عضلانی یا سیاتیک؟[/caption]

کمردردهایی که به دنبال بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش شدید ایجاد می­گردند اغلب ناشی از کشیدگی ها و اسپاسم های ناحیه ی کمر است. اما گاهی اوقات این دردها می تواند مربوط به پارگی یا بیرون زدگی دیسک باشد که با فشار بر روی عصب سیاتیک موجب درد تیر کشنده در باسن و پاها می شود.

 

 

علت ایجاد کمردرد - شغل شما:

[caption id="" align="alignright" width="200"]علت ایجاد کمردرد علت ایجاد کمردرد[/caption]

اگر شغل شما شامل بلند کردن، کشیدن اجسام، یا هر چیزی که موجب فشار به ستون فقرات شما شود، باشد ممکن است که این حرکات موجب کمردردتان گردد. از طرفی پشت میز نشینی برای تمام طول روز همراه با احتمال افزایش کمردرد است. مخصوصا اگر صندلی غیراستاندارد استفاده کنید.

 

 

علت ایجاد کمردرد- کیف دستی شما:

[caption id="" align="alignright" width="200"]علت ایجاد کمردرد علت ایجاد کمردرد[/caption]

از جمله مواردی که موجب کمردرد شما می­شود می­تواند حمل کیف دستی، کوله پشتی و هر وزن اضافه­ای که توسط شانه حمل می شود باشد. مخصوصا اگر بخواهید هر روز آن را حمل کنید که در این موارد کیف­های چرخدار توصیه می شود.

 

 

 

علت ایجاد کمردرد شما- تمرینات ورزشی:

[caption id="" align="alignright" width="200"]علت ایجاد کمردرد علت ایجاد کمردرد[/caption]

افراط در تمرینات ورزشی یکی از شایع ترین علل کشش بیش از حد عضلانی است که موجب کمردرد می گردد، به خصوص در کسانی که در طول هفته به طور مرتب ورزش نمی کنند و در آخر هفته شروع به ورزش­های سنگین می­کنند.

 

 

 

علت ایجاد کمردرد شما - وضعیت ایستادن نشستن و برخاستن شما:

[caption id="" align="alignright" width="200"]علت ایجاد کمردرد علت ایجاد کمردرد[/caption]

مادران حق دارند که به فرزندانشان بگویند صاف بایستید! بهترین حالت تحمل وزن برای ستون فقرات زمانیست که شما صاف می ایستید و صاف راه می روید. این به این معناست که در حالت نشستن نیز باید تکیه داد تا کمر در وضعیت صاف و مناسب قرار بگیرد.

 

 

علت کمردرد شما- بیرون زدگی دیسک:

[caption id="" align="alignright" width="200"]علت کمردرد علت کمردرد[/caption]

بین مهره­های ستون فقرات شما دیسک­هایی با قوام ژله ای قرار دارد که بسیار مستعد ساییدگی و پارگی ناشی از افزایش سن یا صدمات می باشند. این دیسک­ها نقش تشک­های بادی را بین مهره­ها دارند  تا مهره­ها بتوانند به راحتی حرکت کنند. دیسک­های ضعیف دچار برآمدگی یا پارگی می شوند که موجب فشار بر روی ریشه های عصبی نخاعی شده که می توانند درد شدید در کمر و پاها ایجاد کنند که به این حالت فتق دیسک کمر می گویند.

 

علت درد کمر شما- بیماری های مزمن:

[caption id="" align="alignright" width="200"]علت درد کمر علت درد کمر[/caption]

بیماریهای مزمن گوناگونی می توانند علت ایجاد کمردرد باشند از جمله تنگی کانال نخاعی که به دلیل باریک شدن فضای اطراف طناب نخاعی و در نتیجه فشار بر اعصاب نخاعی موجب درد کمر می شود. از علل دیگر اسپوندیلیت می باشند که موجب سفتی و درد مزمن که به دلیل التهاب شدید مفاصل بین مهره ای یا مفاصل فاست می باشد. فیبرومیالژیا نیز باعث دردهای عضلانی گسترده در سرتاسر بدن از جمله ناحیه کمر می شوند.

 

چه چیزهایی ریسک ابتلا به کمردرد را افزایش می دهند؟

[caption id="" align="alignright" width="200"]ریسک ابتلا به کمردرد ریسک ابتلا به کمردرد[/caption]

اغلب افراد طعم اولین کمردرد را در دهه ی سوم زندگیشان می چشند. شانس حملات کمردرد با افزایش سن بالاتر می رود.

عللی که موجب افزایش ریسک کمردرد در شما می شود:

- اضافه وزن

- فعالیت کم

                                                   - مشاغلی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین باشد.

 

تشخیص علت درد کمر:

[caption id="" align="alignright" width="200"]تشخیص علت درد کمر تشخیص علت درد کمر[/caption]

برای تشخیص علت کمردرد باید با پزشک خود مشورت کنید. نوع درد و علائم مربوطه را توصیف و سابقه ی هر گونه بیماری مزمن را برای پزشک خود بازگو کنید. پزشک شما قبل از شروع درمان احتمالا برای تشخیص دقیق تر منشا درد نیاز به اقدامات پارا کلینیکی مانند عکس ساده ی کمر، سی تی اسکن و یا MRI دارد.

 

 

مراقبت در منزل برای جلوگیری از کمردرد:

[caption id="" align="alignright" width="200"]مراقبت در منزل برای جلوگیری از کمردرد مراقبت در منزل برای جلوگیری از کمردرد[/caption]

معمولا کمردردهای ناشی از اسپاسم یا کشیدگی عضلانی خود به خود بهبود می یابد، اما شما می توانید، خودتان روند بهبودی را  سریعتر کنید. پد گرمایی یا حمام گرم به طور موقت در تسکین درد  شما کمک می کند.

 

 

 

آیا استراحت طولانی مدت برای بهبود کمردرد مفید است؟

[caption id="" align="alignright" width="200"]استراحت طولانی موجب بدتر شدن درد کمر شما می گردد استراحت طولانی موجب بدتر شدن درد کمر شما می گردد[/caption]

هنگامیکه علت کمردرد شما آسیب و صدمه به ناحیه­ی کمرتان است استراحت مانعی ندارد. اما اگر مشکل، ناشی از اسپاسم و کشیدگی عضلات کمری شما باشد ما توصیه به بازگشت به فعالیت عادی خود در اسرع وقت می کنیم. زیرا امروزه مطالعات مختلف نشان می دهد که بیش از یک یا دو روز استراحت در بستر در واقع می تواند به علت کاهش قوام و انعطاف پذیری عضلات موجب بدتر شدن درد کمر شما گردد.

 

 

یوگا:

[caption id="" align="alignright" width="200"]یوگا در کمردردهای کمتر از سه ماه مفید است یوگا در کمردردهای کمتر از سه ماه مفید است[/caption]

شواهد نشان می­دهد یوگا می­تواند در کمردردهایی که کمتر از سه ماه از شروع آن می­گذرد مفید باشد. مطالعات نشان می­دهد که تمرینات کششی معمولی هم در بهبود کمردرد موثر است، اما باید از مربی با تجربه در بهبود کمردردتان بهره ببرید.

 

 

 

کایروپرکتیک:

[caption id="" align="alignright" width="200"]کایروپرکتیک کایروپرکتیک[/caption]

از این روش ها در برخی از اختلالات استخوانی ستون فقرات برای درمان کمردرد استفاده می شود که شما فشار با دست به استخوانها و بافت های اطراف ستون فقرات است.این درمان برای همه مناسب نیست و اثرات گذرا دارد.

 

 

 

ماساژدرمانی:

[caption id="" align="alignright" width="200"]ماساژدرمانی ماساژدرمانی[/caption]

ممکن است در درمان کمردرد موثر باشد مخصوصا اگر همراه با ورزش های مخصوص کمر و کشش همراه باشد.

 

 

 

 

طب سوزنی: آیا طب سوزنی می تواند کمردرد را درمان کند؟

[caption id="" align="alignright" width="200"]طب سوزنی طب سوزنی[/caption]

شواهد و مطالعات نتایج متناقضی داشتند، به هر حال در مقطعی از بیماری می تواند اثرات تسکین دهنده ای داشته باشد.

 

 

 

 

داروها:

داروهاداروهایی مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن اغلب در کمردرد های خفیف موثرند از طرفی کرم های ضد درد برای دردهای عضلانی مفیدند.پزشک شما ممکن است برای دردهای شدید و مزمن نیز این داروها را تجویز کند.

 

 

تزریق (اقدامات مداخله ای درد):

[caption id="" align="alignright" width="200"]تزریق (اقدامات مداخله ای درد) تزریق (اقدامات مداخله ای درد)[/caption]

اگر درمان های ساده تر و داروها، کمکی به بهبود کمردردتان نکرد، پزشک شما اقدامات مداخله ای درد را به شما توصیه می کند که شامل بلوک ریشه های عصبی می باشد. تزریق برای کمردرد معمولا حاوی داروی استرویید است.

 

 

 

جراحی:

[caption id="" align="alignright" width="200"]جراحی جراحی[/caption]

 اگر کمردرد طولانی مدت داشتید و این کمردرد موجب اختلال در زندگی روزمره تان شده است ممکن است که شما کاندید عمل جراحی کمر شوید. امروزه بسته به شدت بیماری اعمال جراحی کمر به صورت بسته (کمتر تهاجمی) و بدون بیهوشی و با کمک فناوری روز لیزر انجام میگیرد. در مواردی که که بیمار کاندید مناسبی برای جراحی بسته لیزری دیسک نبود، برای بیمار اعمال جراحی باز کمر در نظر گرفته می شود که بسته به علت ایجاد کننده ی درد اعمال مختلفی بر روی دیسک از جمله بیرون آوردن                                                        دیسک، باز کردن اطراف کانال نخاع یا متصل کردن دو مهره ی                                                             ستون فقرات به هم انجام می شود.

 

فیزیوتراپی:

[caption id="" align="alignright" width="200"]فیزیوتراپی فیزیوتراپی[/caption]

اگر شما به  دلیل کمردرد به مدت طولانی بی حرکت بودید یک برنامه ی توانبخشی جهت تقویت عضلات کمری و بازگشت به فعالیت های روزانه می تواند کمک کننده باشد. برای این کار باید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید تا بدون اینکه به کمرتان فشار بیاید، با ورزش های خاصی، به شما کمک کند.

 

 

تقویت کمر:

[caption id="" align="alignright" width="200"]تقویت عضلات کمر تقویت عضلات کمر[/caption]

دو نوع حرکت تمرینی قدرتی که ممکن است برای کمر مفید باشند شامل خم و راست شدن مهره های کمری است. اگر شما به جلو شوید عضلات پشت کشیده می شوند و موجب تقویت این عضلات می شود. در حالی که اگر کمر را به سمت عقب خم کنید، به تقویت عضلاتی که قسمت قدامی ستون فقرات را پشتیبانی می کند کمک می کند. بسته به دلیل کمردردتان شما برخی از ورزش ها را نباید انجام دهید. اگر شما کمردرد دارید با پزشکتان در مورد انجام ورزشهای بی خطر مشورت کنید.

 

جلوگیری از ایجاد کمردرد:

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از درد کمردرد وجود ندارد. اما شما می توانید اقدامات موثری برای کاهش ریسک کمردرد انجام دهید. مانند:

  • کنترل وزن و جلوگیری از چاقی بیش از حد
  • تمرینات ورزشی منظم
  • پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین

                                                اطمینان حاصل کنید که نوع شغل شما از شغل های پرخطر برای ابتلا                                                 به کمردرد نیست

مقالات پیشنهادی