PRP (خون شفابخش): حقایق و اطلاعات

بازدید: 300 نفر
انتشار: 18 Bahman 1394
PRP (خون شفابخش): حقایق و اطلاعات

PRP (خون شفابخش): حقایق و اطلاعات

[caption id="" align="alignright" width="220"]PRP (خون شفابخش) PRP (خون شفابخش)[/caption]

PRP روش تزریقی مهمی است که برای درمان انواع بیماری ها به کار می رود.

از جمله بیماری هایی که برای درمان آن ها از PRP استفاده میشود: آرتروز زانو، شانه، کمر و ستون فقرات، پارگی های عضلات شانه، بورسیت مزمن کف پا، صدمات لیگامان های صلیبی زانو، دردهای لگنی ناشی از ناپایداری لگن( درد مفصل ساکروایلیاک)، آسیب ها و صدمات کمر و گردن، بیماری آرنج تنیس بازان، پیچ خوردگی مچ پا، التهاب تاندون ها، کشیدگی لیگامان ها.

 

PRP چگونه به بهبود بیماران کمک میکند؟

[caption id="" align="aligncenter" width="500"]PRP چگونه به بهبود بیماران کمک می کند؟ PRP چگونه به بهبود بیماران کمک می کند؟[/caption]

اصولا اولین واکنش بدن ما به آسیب های بافتی، هجوم سلول های پلاکتی به همراه فاکتورهای ترمیم کننده و فاکتورهای رشدی به محل آسیب دیده است، که به دنبال آن سلول های آسیب دیده ترمیم می شوند.

روش انجام PRP چگونه است؟

[caption id="" align="aligncenter" width="500"]روش انجام PRP روش انجام PRP[/caption]

برای انجام PRP در ابتدا مقدار کمی از خون شما ( مشابه خون دادن در آزمایشگاه) گرفته شده و با سرعت بالا بر طبق تکنیک خاصی سانتریفیوژ  میشود، تا پلاکت از سایر سلول های خونی جدا شود. این مرحله توسط تکنسین آزمایشگاه (در کلینیک درد) انجام می شود. سپس PRP با کمک سونوگرافی و زیر دید مستقیم به داخل و یا اطراف نقاط آسیب دیده تزریق شده و موجب ترمیم و تقویت ارگان آسیب دیده می شود. چون از خون خودتان جهت PRP  استفاده می شود بنابراین در این روش امکان بروز حساسیت و یا عوارضی مانند التهاب یا عفونت وجود ندارد.

 

کل این پروسه چقدر طول می کشد؟

زمان لازم برای آماده کردن PRP و تزریق آن حدود یک ساعت می باشد. PRP  کاملا بی خطر بوده و قابل انجام در کلینیک یا مطب می باشد.  درمان با PRP  موجب بهبودی درد شما شده بدون اینکه به بیماران خطرات جراحی، بیهوشی و ماندن در بیمارستان تحمیل شود.

 

 

 

هرچند وقت یکبار باید PRP  انجام داد؟

اصولا این بستگی به نوع و شدت بیماری دارد. اصولا PRP  باید هر ۳ تا۶ هفته تا ۳ نوبت انجام شود. اما اکثر بیماران بعد از اولین یا دومین تزریق بهبودی قابل ملاحظه ای در علائم شان مشاهده می شود.

 

 

نتیجه ی مورد انتظار از PRP  چیست؟

از آن جایی که هدف ازانجام PRP درمانی بهبود درد بیمار از طریق ترمیم بافت های آسیب دیده است، شروع علام بهبودی ممکن است چند هفته ای به طول بیانجامد. مطالعات اخیر و تجربه بالینی نشان داده است که PRP  درمانی در بهبود درد و بازگشت بیماران به زندگی عادی بسیار موثر است.

 سونوگرافی و MRI بافت آسیب دیده، ترمیم بافت آسیب دیده را بعد از PRP  نشان میدهد. انجام PRP، قبل از مرحله پیشرفته بیماری و تخریب غیر قابل بازگشت بافت آسیب دیده، به طور چشم گیری میتواند احتیاج به جراحی را کاهش دهد.