درد مزمن گردن ناشی از پیشرفت تکنولوژی: Text Neck

بازدید: 522 نفر
انتشار: 19 Aazar 1395
درد مزمن گردن ناشی از پیشرفت تکنولوژی: Text Neck

شما ممکن است اخیرا اطلاعات ناکاملی درمورد دردهای ستون فقرات ناشی از کار با تبلت یا موبایل شنیده باشید: بیماری ای که امروزه به آن Text Neck گویند.

چگونه از درد ناشی از کار با موبایل و فرستادن پیامک دوری کنیم؟

 Text Neck اصطلاحی است که برای توضیح درد گردن و خطرات ناشی از ان با نگاه کردن به گوشی، تبلت یا سایر دستگاه های بی سیم به طور متناوب یا طولانی مدت گفته می­شود. بچه­ ها و نوجوانان بیشتر در خطر ابتلا به Text Neck و نشانه های آن هستند. به نظر می­ آید که شیوع این بیماری در حال افزایش است. اخیرا بیماران زیادی به کلینیک های درد مراجعه کرده و از این شکایت دارند که درد زیادی در ناحیه گردن، پشت، و شانه های خود حس میکنند. تشخیص: متن گردن

همه چیز درباره درد Text Neck:

قطعا وضعیت خم کردن گردن برای نگاه کردن به پایین فقط برای نوشتن پیام کوتاه نیست. برای سالها افراد برای مطالعه  سر را به پایین خم می­کنند. مشکل نگاه کردن به پایین برای نوشتن پیام کوتاه از طریق موبایل و تبلت یک فعالیت مضاف بر سایر فعالیت هاست که مارا مجبور به نگاه کردن به پایین می­کند و افراد تمایل دارند تا این کار را در مدت طولانی انجام دهند و این مسئله از ان جهت حائز اهمیت است که افراد جوان و درسنین رشد دچار آسیب­ های طولانی مدت و مداوم در ناحیه نخاعی شده که موجب درد طولانی مدت گردن و شاید درد گردن برای همه عمردر آنها شود.

 

علائم  Text Neck چیست؟

 

درد مزمن ستون فقرات ناشی از پیشرفت تکنولوژی: Text Neck

 

این بیماری عموما باعث درد در گردن، از یک درد مزمن تا درد خفیف یا تیز وبرنده همراه با کوفتگی، خستگی و یا گرفتگی عضلات گردن، شانه ها و پشت می­ شود. نگاه کردن طولانی به گوشی تلفن، آن هم هر روز، موجب موارد زیر می­ شود:

۱ –  درد مزمن، درد شدید و ازاردهنده تا درد تیز و برنده، کوفتگی، خستگی و یا گرفتگی عضلات گردن، شانه ها و پشت

۲ – درد شانه ها و خشکی در حرکت به دلیل گرفتگی ماهیچه­ های گردن و شانه می­شود.

۳ – اگر در گردن گیر افتادگی ریشه عصبی هم  داشته باشیم درد گردن به دست ها تیر می­ کشد.

۴ – Text Neck در بعضی از افراد منجر به بروز دردهای مزمن به دلیل آرتروز زودرس مفاصل گردن می­شود.

 

میزان شیوع Text Neck چقدر است؟

تحقیقات اخیر نشان میدهد که ۷۹درصد از جمعیت ۱۸تا۴۴ سال بیشترین ساعات نگاه کردن به گوشی را دارند و  فقط ۲ ساعت از ساعات بیداریشان را بدون گوشی میگذرانند. بنابراین میزان شیوع آن به سرعت در حال افزایش است.

 

چگونه Text Neck را درمان میابد؟

پیشگیری کلید حل مشکلات است. در اینجا توصیه هایی برای پیشگیری از ایجاد Text Neck آمده است.

۱-گوشی تلفن را تا حد امکان نزدیک چشم قرار دهید. این توصیه مربوط به تمام صفحات از جمله لپ تاب و تبلت می شود جوری که گردن و سر برای نگاه کردن به پایین خم نشود.

 

 

درد مزمن ستون فقرات ناشی از پیشرفت تکنولوژی: Text Neck

 

۲ – زمان های استفاده از گوشی و لپ تاب باید در طول روز حساب شده باشد. برای مثال از یک تایمر یا هشدار دهنده استفاده کنید تا به شما مدت استفاده ازگوشی و لپ تاب را یاداوری کند. هر از چندگاه گوشی را کنار بگذارید و در زمان های بین استفاده از گوشی و لپ تاب بلند شده و حدود ۲۰تا۳۰ دقیقه راه بروید و هر چند دقیقه یکبار گردن و پشت خود را به عقب خم کرده و بکشید.

 

۳ – اگر در دفتر کار میکنید، مطمئن شوید که صفحه در روبروی شما قرار داردو نیازی نیست که سرتان را خم کنید . باید ستون فقرات و شانه ها در یک راستا و سر صاف باشد.

 

۴ –  هر از گاهی سر خود را آرام به جلو خم کرده و سعی کنید چانه را به سینه بچسبانید و سپس سر را به عقب خم کنید.

 

۵ – سر خود را مکرر و آرام به چپ و راست بچرخانید.

 

۶ – دست های خود را در طرفین بدن چسبانده و شانه ها را در جهت و خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

 

 

درد مزمن ستون فقرات ناشی از پیشرفت تکنولوژی: Text Neck

 

۷ – نکته اخر اینکه سرنباید برای مدت طولانی در طول روز خم شود: سر باید در طول رانندگی و سایر فعالیت ها مثل نگاه کردن به تلویزیون صاف باشد. در هر حالتی اگر مجبور باشید تا برای مدت طولانی سرتان را خم کنید، به دلیل فشار به مهره ها و دیسک های گردنی بروز آرتروز زودرس مفاصل گردن یا فتق دیسک در انتظار شماست.

 

درد مزمن ستون فقرات ناشی از پیشرفت تکنولوژی: Text Neck

میزان فشار وارده بر ستون فقرات گردنی در حالات مختلف

 

حالا اگر دچار دردهای گردنی ناشی از  Text Neck شدیم چه اقداماتی باید انجام داد؟

بسیاری از افراد این را نمی­ دانند که ماهیچه ­های قوی مرکزی (ماهیچه­ های کمری و شکمی) هستند که که موجب  محافظت بالا تنه یا همان گردن می­شود. ماهیچه­ های مرکزی معمولا در طول فعالیت روزانه فعالیت کافی ندارند، بنابراین شما نیازمند ورزش های خاص برای تقویت و انعطاف پذیری ماهیچه­ های این مناطق هستید، تا وزن سر بر روی گردن فشار وارد نکند.

 

ورزشهایی که برای درمان Text Neck باید انجام داد:

برای مشاهده ورزشهایی که برای درمان Text Neck مفید هستند می توانید به این لینک مراجعه کنید.

 

همچنین برای فهمیدن علل مختلف درد گردن و روشهای نوین درمانی آن فیلم زیر را مشاهده کنید.

[aparat id="bQLC1"]