درمان و پیشگیری درد سیاتیک در طی حاملگی(کمردرد حاملگی)

بازدید: 412 نفر
انتشار: 12 Aazar 1395
درمان و پیشگیری درد سیاتیک در طی حاملگی(کمردرد حاملگی)

درمان و پیشگیری درد سیاتیک در طی حاملگی :

آیا شما باردار بوده یا از درد سیاتیک رنج می­برید؟

آیا شما می­دانید که باانجام ورزش های ساده و بی خطر کششی میتوانید دردتان را بهبود ببخشید؟

اگر کنجکاو شدید که بدانید چه نوع ورزش ها و اقداماتی می­تواند به شما کمک کنند مطالب زیر را مطالعه فرمایید :

اکثر مادران باردار از درد سیاتیکی در طول بارداری شکایت دارند.

[caption id="" align="aligncenter" width="265"]درد سیاتیکی در طول بارداری درد سیاتیکی در طول بارداری[/caption]

درد سیاتیک چیست؟

فشار و تحریک اعصاب سیاتیک ایجاد درد شدیدی می کند که از ناحیه پایین کمر و باسن شروع شده و به پاها می رسد.

 

سیاتیک چیست

 

بعضی از علل اصلی درد سیاتیک در طی حاملگی :

  1. فشار بر روی اعصاب سیاتیک : علت اصلی درد های سیاتیکی در طی حاملگی بیرون زدگی یا لیزخوردگی دیسک می باشد. رشد بیش از حد رحم فشار بیشتری به اعصاب سیاتیک و طناب نخاعی وارد کرده که منجر به درد های سیاتیکی در مادران باردار می شود.
  2. تغییر موقعیت کودک : در سه ماهه سوم بارداری جنین به سمت پایین تر لگن یعنی در موقعیت تولد قرار می گیرد در این وضعیت فشار بر روی اعصاب سیاتیک تشدید شده و موجب علائم شدید درد سیاتیک می شود.

علائم درد سیاتیک در دوران حاملگی :

[caption id="" align="alignright" width="200"]علائم درد سیاتیک در دوران حاملگی علائم درد سیاتیک در دوران حاملگی[/caption]

بعضی از علائم شایع درد های سیاتیکی در طی حاملگی :

  1. کرامپ (گرفتگی) های شدید عضلانی
  2. حس گزگز و مورمور که به مرور تبدیل به حس سوزش و درد شدید می شود.
  3. درد خفیفی که از ناحیه پایین کمر منشع گرفته و بعدا به پاها میرسد.

پیشگیری از تشدید دردهای سیاتیکی با ورزش های کششی :

(برای مشاهده ورزشهای کششی مفید برای کمردرد در دوران حاملگی اینجا کلیــک نمایید.)

زمانیکه بطور منظم و پیوسته ورزش های کششی را انجام میدهیدکمتر دچار کمردرد های حاملگی می شوید. بطور کلی یوگا یا ورزش ها بدلیل نگهداشتن قوام عضلات در حد مطلوب موجب کاهش ریسک آسیب در طول حاملگی می شود. ورزش های بی خطری که اکثر خانم های باردار می توانند انجام دهند، شامل پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری ثابت و همچنین انجام ورزش های کششی پشت و شکم می باشد.

 قبل از انجام ورزش ها به نکات زیر در طی حاملگی دقت کنید:

کمرتان را با پارچه پنبه ای و نرم بپوشانید. از کمپرس یخ یا و یا کمپرس گرم بطور متناوب در ناحیه دردناک استفاده کنید(دقت کنید کمپرس گرم برای مدت طولانی برای شما و جنین مناسب نیست) این کار را چندین نوبت در طول روز بر روی محل دردناک به مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید. در روش دیگر دو تا سه روز اول فقط از کمپرس سرد استفاده کنید و بعد از آن از کمپرس آب گرم در ناحیه دردناک  استفاده کنید (مراقب باشید در طی حاملگی کمپرس گرم را نباید روی شکمتان قرار دهید).

سعی کنید فعال باقی بمانید. احساس درد خفیف در هنگام فعالیت های منظم روزانه طبیعی است.

هرگز جسم سنگینی را بلند نکنید: اگر شما مجبور به بلند کردن اجسام سنگین هستید اول زانو ها را خم کرده و پشت خود را صاف نگه دارید و سعی کنید در هنگام بلند کردن اجسام آنها را نزدیک بدن خود قرار دهید.

طرز نشستن و ایستادن و خوابیدن: در طرز نشستن و ایستادن و خوابیدن خود دقت کنید. ستون فقرات خود را صاف بگیرید در هنگام خوابیدن باید به یک سمت خوابیده و بالشی را بین دو زانو قرار دهید تا فشار به کمرتان کاهش یابد. وقتی که بر روی نیمکت می نشینید بالشتکی را پشتتان قرار داده تا کمرتان را حمایت کند.همیشه در هنگام نشستن زیر پاهایتان بالشتک یا چند کتاب قرار دهید و صاف بنشینید و شانه هایتان را به عقب بکشید.

طب سوزنی: طب سوزنی نوعی از طب چینی است با سوزن های نازک که در مکان های خاص قرار داده می شود. مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی در دوران بارداری می تواند در تسکین کمر درد موثر باشد.

کایرو پرکتیک: اگر بدرستی انجام شود در دوران بارداری بی خطر است.

سایر موارد: کفش پاشنه بلند نپوشید تا باز نخوابید .

اگر با وجود و انجام اقدامات فوق همچنان دردتان باقی ماند به پزشکتان مراجعه کنید و قبل از مصرف مسکن ها یا انجام ورزش ها با پزشک خود مشورت کنید.

داروها: استامینوفن در دوران بارداری بی خطر است، اما آسپرین، بروفن، ناپروکسن و دیگر مسکن ها توصیه نمی شود. در بعضی موارد شدید پزشکتان ممکن است دارو های دیگر یا شل کننده های عضلانی که در طی بارداری بی خطر هستند را برایتان تجویز کند.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید:

اکثر کمردرد های بارداری با انجام موارد فوق خود بخود بهبود می یابد اما اگر شما یکی از علائم زیر را دارید حتما باید با پزشکتان مشورت کنید.:

  1. درد شدید
  2. دردی که در حال شدیدتر شدن بوده و یا بطور ناگهانی آغاز می شود.
  3. درد های کرامپی (اسپاسم) ریتمیک (می تواند نشانه ای از زایمان زودرس باشد).
  4. اختلال در ادرار کردن و سوزن سوزن شدن اندام ها

درد شدید پشت می تواند به مسائلی از قبیل پوکی استخوان همراه با حاملگی، آرتروز مهره ها، عفونت مفصل ها مرتبط باشد. درد های ریتمیک می تواند نشانه ای از زایمان زودرس باشد. اگر شما یکی از علائم فوق را دارید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.