Document

بازگشت

زمان مطالعه : ۲ دقیقه و ۲۱ ثانیه

چرا بعد از جراحی باز کمر، درد بسیاری را باید تحمل کرد؟

چرا بعد از جراحی باز کمر، درد بسیاری را باید تحمل کرد؟

کمر، دارای ساختار پیچیده ­ای از ماهیچه ­ها، تاندون­ ها، رباط­ ها و دیسک­ ها می­باشد و البته نباید اعصاب عبور کرده از کانال نخاعی را فراموش کرد. با تمام این ساختارهای پیچیده، تعجبی ندارد که درد کمر یکی از معمول ترین دردها برای مراجعه به دکتر باشد و این دلیلی است برای  اینکه فرد رضایت به جراحی باز زیر تیغ جراح دهد.گاهی افراد پس از عمل  همچنان درد دارند. چه چیزی سبب این درد بسیار زیاد می­شود؟ تا چه مدت باید این درد را تحمل کرد. پاسخ به این سوالات و سوالات دیگر را در ادامه دنبال کنید.

 

ساختار کمر

 

آیا بافت هم بند محل زخم در اطراف نخاع و ریشه های عصبی (بافت ایجاد شده ناشی از التیام زخم) می­تواند عامل درد باشد؟

عامل درد کمر و پاها پس از جراحی باز، فیبروز اپیدورال است گاهی این بافت که به عنوان یک اتصال دهنده، خود را به عصب می­چسباند و باعث درد پس از عمل می­شود. این عامل به دلیل تشکیل بافت فیبروز(همبند) محل التیام زخم حدود ۶ الی ۱۲ هفته پس از جراحی باز است.  بافت فیبروز به خودی خود موجب آسیب  نمی­شود، اما اتصال ان به ریشه­های عصبی موجب درد شدید می­شود.گاهی بیماری التهاب عنکبوتیه با فیبروز اپیدورال اتفاق می افتد. این زمانی است که یک فرد چندین نوبت تحت عمل جراحی باز ستون فقرات قرار گرفته باشد.

گاهی بافت التیام زخم یا بخش­هایی از ان موجب فشار بر اعصاب و ایجاد درد می­شود. دکتر شما ممکن است با یک  ام  ار ای عامل درد را به شما بگوید و براساس آن روش درمانی برای شما در نظر بگیرد.

 

برای کاهش درد ناشی از اعمال جراحی باز خودمان چه اقدامی باید انجام دهیم؟

از داروهای مسکن استفاده کنید، از کیسه اب گرم و یا یخ در ان قسمت استفاده کنید. حرکات کششی و ورزش انجام دهید. به علاوه بهتر است که غذای مناسب استفاده کنید، از انجام کارهای سنگین بپرهیزید.

حرکات کششی به درمان کمر درد کمک می­کند و از افزایش و رشد زخم جلوگیری می­کند. حرکات کششی باید در اولین هفته­های پس از عمل انجام شود زیرا بافت محل زخم در همان ۶هفته اول شکل میگیرد. تئوری پشت این قضیه این است که اگر بافت محل زخم در حرکت باشد، اعصاب را از فشردگی توسط بافت محل زخم حفظ میکند.

پزشک شما و درمانگر فیزیکی تان میتواند به شما یک ورزش مناسب را پیشنهاد دهد.

 

علل مهم دیگر درد بعد از اعمال جراحی باز کمر

آرتروز مهره های کمری:

در عملهای جراحی باز، ممکن است قسمتی از مهره ها یا دیسک بین مهره ای از بدن خارج شود یا حتی برای ثبات ستون فقرات، جراح مبادرت به گذاشتن پیچ یا فیکساتورهای فلزی در مهره ها کند و این دستکاری ها ستون فقرات را مستعد آرتروز در مفاصل بین مهره ای می کند.

 

آرتروز مهره های کمری

 

سندرم پیریفورمیس:

سندرم پیریفورمیس یکی از علل شایع کمر درد، درد باسن، ران­ها پس از جراحی باز است. این سندرم ناشی از فشرده شدن عصب سیاتیک توسط ماهیچه­های پیریفورمیس می­باشد. سیاتیک عصبی است که از کمر تا باسن، ران­ها و پاها ادامه دارد. این نشانه­ها باعث درد، سوزش، کرختی، در باسن، ران و پاها می­شود. درد در زمانی که فرد برای مدت طولانی بشیند، بدود یا از پله بالا برود بدتر می­شود.

 

سندرم پیریفورمیس

مقالات پیشنهادی